Zoo РLiv i fångenskap

Ett Zoo utan djur, en värld utan natur. Zoo är en berättelse om människor och maskiner, om framtiden och mjuka öron. En overklig verklighet. Happy end!

Pjäsen är skriven av Tove Appelgren. Åbolands Teaterskolas version av pjäsen görs av 18 teaterelever i åldern 15-18 år. Eleverna deltar även i planering och förverkligande av pjäsens scenografi, dräkter, maskering, teknik och produktion.

F√∂rest√§llningen har premi√§r tisdag 5.5.2015 kl. 19.00 i PIUG, Kultursal, Skolm√§stargatan 5, 21600 Pargas. √Ėvriga √∂ppna f√∂rst√§llningar i Pargas 7.5 / 11.5 / 12.5 kl. 19.00 och p√• √Öbo Svenska Teater fredag 15.5.2015.

Pjäsen är en del av det nationella tvåspråkiga projektet Den Unga Scenen. Föreställningen räcker ca 45 minuter (ingen paus). Biljetter kan köpas från: www.netticket.fi eller från Stadshuset i Pargas, Nagu ombudspost, Luckan Åbo eller direkt från dörren innan föreställningen.

Recensioner:
 


   

Foto: Samuel Salminen
  

Radio Vega:
http://svenska.yle.fi/artikel/2015/05/04/pa-zoo-med-abolands-teaterskola