VÄrens första förestÀllning!

Affisch: Andreas Ek, Teckningar till planschen: Lina Kronström

Kommer du ihĂ„g Tummeliten, Pomperipossa, Stadsmusikanterna frĂ„n Bremen och pojken som Ă„t ikapp med jĂ€tten? Det var mĂ„nga i vĂ„r yngsta grupp (Ă„k 1-3) som inte kĂ€nde till dessa sagor. Men nu börjar det vara Ă„tgĂ€rdat, dĂ„ de har premiĂ€r med ”Sagosoppan” inkommande Onsdag 29.3. kl 16:30 pĂ„ Stadsbiblioteket i Pargas. Ingeborg, Ella, Maj och Carita lĂ€ste sagorna för gruppen och efter det har ÅTS bearbetat och kokat ihop en förestĂ€llningssoppa av dessa gamla sagor.  FörestĂ€llningen Ă€r en del av VĂ„rkultur och dĂ€rmed en process som har strĂ€ckt sig över Ă„ldersgrĂ€nser, dĂ„ ”sagotanterna” verkligen Ă€r i tantĂ„lder =) .

Scenografin till förestÀllningen Àr gjord av elever i Konstskolan Pictura under ledning av Stella Tiisala.