Teaterresa lördag 19.10.2013

Åbolands Teaterskola ordnar en teaterresa under höstlovet för teatergruppen Ă„k 7 och Ă€ldre lördagen 19.10.2013. Tanken Ă€r att besöka Svenska Teatern i Helsingfors för att se förestĂ€llningen The Outsider och sedan ha en rundvandring i teatern efter förestĂ€llningen. Nedan lite info om förestĂ€llningen:

The Outsider Àr upplevelseteater som hÀmningslöst flyttar pÄ grÀnsen mellan scenkonst och underhÄllning. Verket har vÀckt intresse runt om i vÀrlden. PÄ ett innovativt sÀtt förenas clowneri, magi, modern teknik och effekter av alla de slag. Det visuella fyrverkeriet förenar det bÀsta av teater och film i en humoristisk och skarpsynt betraktelse av tillstÄndet i dagens vÀrld. En och samma skÄdespelare gestaltar alla, 40 st, karaktÀrer! 

AnmÀlningar till resan bör göras senast mÄndag 16.9.2013 till linda.abrahamsson@auf.fi / 045-8957393.