Stella, Luna och Pluto

Åbolands Teaterskolas elever i åk 4-5 spelar föreställningen Stella, Luna och Pluto. Pjäsen är skriven av Tove Appelgren.

Stella, Luna och Pluto √§r trillingar i en familj d√§r mamma har f√∂r vana att duka ocks√• en fj√§rde tallrik till frukost. Man kunde tro att den finns d√§r f√∂r barnens fr√•nvarande pappa, men n√§r den nya klasskamraten Juppe dyker upp, f√•r historien en annan hisnande v√§ndning. I skolan f√∂rf√∂ljs syskonen av det mobbande ‚ÄĚDumma-g√§nget‚ÄĚ men med hj√§lp av Juppes magiska ficklampa s√§tts de p√• plats.¬†Uppl√∂sningen, som kunde kallas ‚ÄĚinter-galaktisk‚ÄĚ, ska inte avsl√∂jas h√§r.

Föreställningen visas tisdag 7.5.2013 kl. 18.30 (öppen föreställning) samt onsdag 8.5.2013 (skolföreställning) i PIUG kultursal, Skolmästargatan 5, 21600 Pargas. Föreställningen räcker ca 40 min. Det är fritt inträde till föreställningen. Välkomna!

 Affisch: Lasse Harkkala