Skogen som nÀstan tappade sin fÀrg

Åbolands Teaterskolas grupp för Ă„k 4 spelar pjĂ€sen Skogen som nĂ€stan tappade sin fĂ€rg av Anna Gullichsen. I skogen förbereder sig invĂ„narna för Ljusets fest. Kottarna Gnitt och Tut försöker koordinera det traditionella evenemanget dĂ„ det plötsligt hĂ€nder nĂ„got ovĂ€ntat. Ljusets motstĂ„ndare, Trollkarlen, saboterar festförberedelserna genom att röva bort fĂ€rgernas fe, vilket i sin tur leder till att ljuset och fĂ€rgerna mattas av i skogen. Alla hanterar mörkret pĂ„ olika sĂ€tt. Slutligen Ă€r det upproret mot den hotfulla och mĂ€ktiga och fram för allt guldbegivna trollkarlen, som rĂ€ddar skogen undan en livlös och mörk tillvaro. FörestĂ€llningen spelas i PIUG, kultursalen, SkolmĂ€stargatan 5, 21600 Pargas, tisdag 20.5 kl. 18.30 och onsdag 21.5 (skolförestĂ€llning).

Affisch: Lasse Harkkala