Sagan om den övergivna dockan

Åbolands Teaterskola spelar Alfonso Sastres barnpjäs Sagan om den övergivna dockan. Pjäsen handlar om den rika flickan Rosita som kastar bort sin gamla och trasiga docka. Dockan får ett nytt hem av den fattiga flickan Paca som tillsammans med stadens hantverkare lagar dockan och ger den ett nytt liv. Då dyker Rosita upp och får syn på dockan. Hon vill ha dockan tillbaka men inte vill Paca lämna den ifrån sig. Den stora frågan är vem som är dockans riktiga ägare, Rosita som ägde dockan från början eller Paca som lagade dockan och tog hand om den.

I pjäsen får vi även träffa ballongförsäljaren som hjälper Paca och lumpsamlaren som blir indragen i konflikten och måste reda ut vem som är dockans rätta ägare. Föreställningen räcker ca 30 minuter och spelas av Åbolands Teaterskolas elever från åk 7-8. Premiär blir det i Dalaskog, lördag 21.3.2015 kl. 15.00. Föreställningen är en del av en barnfest som föreningen De Ungas Vänner på Ålön arrangerar. Föreställningen turnerar även runt i svenskspråkiga daghem i Pargas v. 13. Se spelplan nedan. Förfrågningar kan göras till 044-5866904.

Föreställningar:
Lördag 21.3 kl. 15.00, Dalaskog, Pargas
Måndag 23.3 kl. 10.00, Folkhälsans daghem Bantis
Onsdag 25.3 kl. 10.00, Pjukala daghem
Fredag 27.3 kl. 10.00, Familjehuset Ankaret