Premi√§r 25.5: ”Huset som Rut gl√∂mde – Ett riktigt hj√§rnsl√§pp”

√Öbolands Teaterskolas slutarbetsgrupp i Pargas g√∂r sin slutproduktion ‚ÄúHuset som Rut gl√∂mde – Ett riktigt hj√§rnsl√§pp‚ÄĚ – Streamas live p√• m√•n 25.5!

Foto: Jarina Leskinen

Pjäsen är skriven av Eva Brise och handlar om fyra kvinnor som möts i någon slags drömliknande sammanhang. I vår tolkning är kvinnorna egentligen en och samma och de får kämpa för att hitta en lösning på sina konflikter och för att hitta en gemensam väg vidare. Flickorna som står på scen har valt att satsa på att hitta ett fysiskt uttryck i texten och jobba extra med det visuella i den abstrakta texten. De har jobbat för att hitta en enhetlighet i både dräkt, musik och koreografi.

Gruppen består av fyra ungdomar i åldern 15-17 år och går sitt åttonde respektive sjunde år i Åbolands Teaterskola. Slutproduktionen går ut på att ungdomarna själva planerar och sätter upp produktionen, med handledning av Teaterskolans team.

P√• scen: Tilda Gustafsson, Emma Eklund, Fanny Koskinen och Marielle ”Melle” Lindholm
Regi: Mecki Ruokolahti
Producent: Nelli Salonen
Grafisk design: Jarina Leskinen
Koreografi/kroppsarbete: Susanne Montag
Kostym: Sonja Dragon
Musik/ljudvärld: Myyri Ruokolahti
Ljus: Magnus Sigurdarson
Stream: Pargas Gaming Community och Pargas stad

Föreställningen streamas live på Pargas Kulturs Facebook mån 25.5 kl. 18, varefter pjäsen kan ses efteråt på
Pargas Kulturs Facebook och Youtube (se: www.pargas.fi/live) framtill 5.6.

Förlag: ATRs Förlag/Amatörteaterns Riksförbund, Västerås och Finlandssvenska Ungdomsförbund FSU r.f.

Läs pjäsens programblad: Här.

Affisch: Jarina Leskinen

Kontakt:
Nelli Salonen, Producent
Tel. 0442379760
nelli.salonen@auf.fi