Pj√§sen ”Ljusets Hastighet” har sin premi√§r 16.8 i √Öbo

Pj√§sen ”Ljusets Hastighet” har sin premi√§r 16.8 i √Öbo

√Öbolands Teaterskolas slutarbetsgrupp i √Öbo g√∂r sin slutproduktion ‚ÄúLjusets Hastighet‚ÄĚ. Pj√§sen √§r skriven av Rasmus Lindberg – En absurd, humoristisk och fyndigt skriven ber√§ttelse om hur det √§r att bo i ett litet samh√§lle.

Slutarbetsgruppen ‚ÄúTeam Hastighet‚ÄĚ √§r en grupp p√• 10 gymnasiestuderande ungdomar i √•ldern 16‚Äď17 fr√•n √Öbo och g√∂r pj√§sen ‚ÄúLjusets Hastighet‚ÄĚ som sitt slutarbete, med premi√§r p√• s√∂ndag 16.8 p√• √Ąventyrsparkens teater ‚ÄúTimantti‚ÄĚ! Slutproduktionen g√•r ut p√• att ungdomarna sj√§lva planerar och s√§tter upp produktionen, med handledning av Teaterskolans team. Slutarbetet fungerar som ungdomarnas arbetsprov f√∂r att f√• sitt avg√•ngsbetyg fr√•n √Öbolands Teaterskola.

P.g.a coronakrisen förverkligas produktionen under en kort och intensiv helg.
Kom och ta del av en ovanlig berättelse, trots att det kan gå lite snett ibland!

Föreställningar:
РSöndag 16.8 kl. 18
РMåndag 17.8 kl. 18

Biljetter: 10‚ā¨ (inkl. serviceavgift) – www.netticket.fi och vid d√∂rren
(OBS! Endast kontanter). Rekommenderad åldersgräns: 12 år.

Affisch: Andreas Ek

Förlag: ATRs Förlag/Amatörteaterns Riksförbund, Västerås och Finlandssvenska Ungdomförbund FSU r.f
P√• scen: Nikita Hindersson, Hilda Helo, Vera Denessiouk, Ira √Ėstman, Simeon Nordling,
Cecilia Engblom, Arne Linna, Victor Ånäs, Alanna Hakala och Emilia Lönnbäck
Regissör: Miro Jerohin
Handledare: Linda √Ökerlund
Producent: Nelli Salonen
Ljusdesigner: Magnus Sigurdarson
Grafik och fotograf: Andreas Ek

Kontakt:
Nelli Salonen, Producent
Tel. 0442379760
nelli.salonen@auf.fi