PjĂ€sen ”Ljusets Hastighet” har sin premiĂ€r 16.8 i Åbo

PjĂ€sen ”Ljusets Hastighet” har sin premiĂ€r 16.8 i Åbo

Åbolands Teaterskolas slutarbetsgrupp i Åbo gör sin slutproduktion “Ljusets Hastighet”. PjĂ€sen Ă€r skriven av Rasmus Lindberg – En absurd, humoristisk och fyndigt skriven berĂ€ttelse om hur det Ă€r att bo i ett litet samhĂ€lle.

Slutarbetsgruppen “Team Hastighet” Ă€r en grupp pĂ„ 10 gymnasiestuderande ungdomar i Ă„ldern 16–17 frĂ„n Åbo och gör pjĂ€sen “Ljusets Hastighet” som sitt slutarbete, med premiĂ€r pĂ„ söndag 16.8 pĂ„ Äventyrsparkens teater “Timantti”! Slutproduktionen gĂ„r ut pĂ„ att ungdomarna sjĂ€lva planerar och sĂ€tter upp produktionen, med handledning av Teaterskolans team. Slutarbetet fungerar som ungdomarnas arbetsprov för att fĂ„ sitt avgĂ„ngsbetyg frĂ„n Åbolands Teaterskola.

P.g.a coronakrisen förverkligas produktionen under en kort och intensiv helg.
Kom och ta del av en ovanlig berÀttelse, trots att det kan gÄ lite snett ibland!

FörestÀllningar:
– Söndag 16.8 kl. 18
– MĂ„ndag 17.8 kl. 18

Biljetter: 10€ (inkl. serviceavgift) – www.netticket.fi och vid dörren
(OBS! Endast kontanter). Rekommenderad ÄldersgrÀns: 12 Är.

Affisch: Andreas Ek

Förlag: ATRs Förlag/Amatörteaterns Riksförbund, VÀsterÄs och Finlandssvenska Ungdomförbund FSU r.f
PĂ„ scen: Nikita Hindersson, Hilda Helo, Vera Denessiouk, Ira Östman, Simeon Nordling,
Cecilia Engblom, Arne Linna, Victor ÅnĂ€s, Alanna Hakala och Emilia LönnbĂ€ck
Regissör: Miro Jerohin
Handledare: Linda Åkerlund
Producent: Nelli Salonen
Ljusdesigner: Magnus Sigurdarson
Grafik och fotograf: Andreas Ek

Kontakt:
Nelli Salonen, Producent
Tel. 0442379760
nelli.salonen@auf.fi