Maskteater i Pargas

Åbolands Teaterskolas elever i Ă„k 7 och Ă€ldre genomför lördagen 15.3 kl. 10-15 sin scenframstĂ€llning The Pale Faces. Denna scenframstĂ€llning baserar sig pĂ„ maskteater med maskerna som heter Trestle masks. Detta arbete Ă€r en form av studie eller ett experiment i maskteater.

Eleverna och karaktÀrerna kommer under dagens lopp att dyka upp runt omkring i Pargas centrum. MÄlsÀttningen med detta arbete Àr att undersöka hur vÄr omgivning reagerar till dessa karaktÀrer i vardagliga situationer. Tanken Àr Àven att se hur karaktÀrerna reagerar dÄ de vistas för dem pÄ frÀmmande platser som till exempel café, bibliotek, butik, etc. För karaktÀrerna kan kommunikationen vara utmanande dÄ de inte har nÄgot verbalt sprÄk utan mÄste helt förlita sig pÄ kroppssprÄket.

Nedan nÄgra bilder frÄn experimentet. Flera bilder finns pÄ galleri sidan.