Man måste spotta först

Åbo Unga Teaters och Åbolands Teaterskolas teatergrupp åk 7-9 i Åbo ger två öppna föreställningar i Vimma (Auragatan 16) av Susanne Ringells pjäs Man måste spotta först. Premiären är onsdagen den 27.5 kl. 19.00. Andra föreställningen är torsdagen den 28.5 kl. 19.00. Man måste spotta först är en pjäs som kunde liknas vid ett pendolinotåg, Först åker den med full fart för att sedan plötsligt stanna, mitt ute i ingenting, och ingen vet varför. Man måste spotta först handlar om vilsna typer som  fiskar och filosoferar. Ja, dessa två kan faktiskt anses som samma sak.

Biljetter 2‚ā¨ betalas p√• plats vid Vimmas infodisk v√•ning 1, f√∂rest√§llningen √§r i Blackboxen p√• v√•ning 2. Beh√∂ver du mer info ta kontakt med Miro Jerohin,¬†miro.jerohin@auf.fi,¬†050-4116572. V√§lkomna!