Julfestpjäs i Nagu РNordpoolen

Teatergruppen i Nagu med elever från åk 8-9 spelar pjäsen Nordpoolen av Jan Nåls under Kyrkbackens skolas julfest, onsdag 18.12.2013 på Framnäs. Teatergruppen och pjäsen är ett samarbete mellan Åbolands Teaterskola, Nagu Ungdomsförening och Kyrkbackens skola i Nagu.

Pjäsen handlar om Felix som helst skulle ligga i skitiga kalsare och spela pleikkare och fira en normal, lugn hemmajul, men han skickas istället av sin mamma till Onkel Tommen för att jobba på en glassfabrik. I pjäsen möter Felix en ny vän och många överraskande figurer, bland dem SSS Solsystemets Sämsta Simvakter, som bara får jobba på vintern för de är ju rädda för vatten och kan faktiskt inte heller simma.

Nordpoolen är en pjäs som visar att man kan finna värme och vänskap i en kall värld, den handlar också om clownhopp och lite grann om hur man klarar av en besvärlig mamma. Nedan vår affisch och några bilder på personer som dyker upp i pjäsen.

Affisch: Lasse Harkkala