Introduktionskurs i maskteater 12-18.11

Åbolands Teaterskola ordnar en introduktionskurs i maskteater 12.11-18.11.2012 för eleverna i åk 7 och äldre. Sofia Molin fungerar som ledare för kursen. Molin är en finlandssvensk freelancer-skådespelare. Molin utexaminerades hösten 2011 från St.Petersburgs statliga teaterakademi efter fem års studier på drama-och filmskådespelarnas utbildningsprogram på professor A.D.Andrejevs kurs.

Hennes kurs i maskarbete baserar sig på det hon lärt sig i St.Petersburg och Keith Johnstones övningar i maskarbete. Via experiment i rörelse och ljud samt i en gestalting av människans många ansikten tar vi ett första steg på vägen mot maskteater. Mera information om kursen och övningstiderna hittar ni från länken nedan.

Sofia Molin. Foto Jean Lindén

Maskteater 12.11-18.11.2012