Info inför terminsstart

Hoppas att alla har haft en sk√∂n sommar och k√§nner sig redo f√∂r en ny termin. Den h√§r h√∂sten ska vi f√∂rs√∂ka √•terg√• till n√•n slags normal rutin. √Ötminstone till en b√∂rjan f√•r vi vara extra noga och t√§nka p√• handhygienen och forts√§ttningsvis rekommenderar vi att de klasser som anv√§nder munskydd i skolan √§ven har det i v√•r undervisning. 
Vi vill uppmana alla redan nu att alltid tv√§tta h√§nderna innan ni kommer in till √∂vningsutrymmet och att stanna hemma om ni k√§nner er sjuka samt alltid meddela fr√•nvaro till gruppledaren. Vi kommer forts√§ttningsvis att f√∂lja med l√§get och ocks√• vara lyh√∂rda f√∂r era √•sikter och tankar om det h√§r. 

Vecka 36 (6.9- 10.9) börjar alla grupper och då börjar terminen normalt med lek och gruppövningar för alla grupper utom högstadiegruppen i Åbo som kommer att börja med att göra ett projekt tillsammans med Röda Korset Åbolands distrikt.
Fr√•n och med den tredje √∂vningen f√∂rbinder man sig till att betala terminsavgiften i sin helhet. Detta inneb√§r: Om eleven v√§ljer att inte forts√§tta m√•ste v√•rdnadshavaren annullera platsen innan den tredje √∂vningsg√•ngen (v.38) skriftligen till den egna gruppledaren, annars √§r man skyldig att betala hela terminsavgiften, √§ven i rater. Detta ingick fr√•n och med i √•r som ett villkor i anm√§lningsblanketten. 

Anmälan för höstterminen är nu stängd men man kan kontakta Linda eller Mecki för eventuella ströplatser. Ni får gärna hjälpa till att sprida ordet. Speciellt i Pargas kunde grupperna gärna vara lite större. Både gruppen för 6-8åringar och åk 7-9 i Pargas skulle gärna kunna bli lite större.
I år kommer Victoria Drugg fungera som ledare för åk 1-2 i Åbo tillsammans med Minea Friman och för åk 1-2 i Pargas tillsammans med Emilia Lindström.

√Ąven i √•r finns det m√∂jlighet att ans√∂ka om subventionerad terminsavgift. Man kan l√§sa mera om det och hur man ans√∂ker p√• v√•r hemsida. Ans√∂kningstiden √§r 23.8-13.9.2021
Mer info hittar du H√ĄR.

Var, när, hur?
√ÖBO
åk 1-2 onsdagar kl. 17.15-18.15 Gillesgården (Victoria, Minea)
åk 3-4 torsdagar kl. 15-16.30 Gillesgården (Mecki)
åk 5-6 torsdagar kl. 15-16.30 Gillesgården (Linda)
åk 7-9 tisdagar kl. 16-17.30 Gillesgården (Mecki)
Laertes tisdagar kl. 16.30-18.00 Gillesgården (Linda)

PARGAS
åk 1-2 tisdagar kl. 17.30- 18.30 Folkhälsans gymnastiksal (Victoria, Emilia)
åk 3-6 Malmen måndagar kl. 15-16.30 Piug Kultursal (Mecki)
åk 3-6 Skräbböle måndagar kl. 15-16.30 Skräbböle skola (Linda)
åk 7-9 måndagar kl. 17-18.30 Piug Kultursal (Linda)
NOJS måndagar kl. 17-18.30 Folkhälsans gymnastiksal (Mecki)