Höstterminen 2016 kör igÄng!

Första övningen för lĂ€sĂ„ret 2016-2017 i Åbo Ă€r idag tisdag 6.9. Med allvar kör övningarna igĂ„ng nĂ€sta vecka dĂ„ alla grupper har övning.

Men vĂ€nta… Det stĂ€mmer ju inte!

Faktiskt sÄ har arbetsgruppen TackSam inlett lÀsÄret  redan ett bra tag sedan.

Arbetgruppen TackSam bestĂ„r av fem elever som gör sitt arbetsprov frĂ„n Åbolands Teaterskola med att sĂ€tta upp pjĂ€sen Allebarnsland av Christian Augrell. PjĂ€sen handlar om ett gĂ€ng som bor under en bro, men varför Ă€r de dĂ€r och hur har de hamnat dit? För att fĂ„ veta mĂ„ste du komma och uppleva förestĂ€llningen förstĂ„ss.

PremiĂ€ren kommer vara i mitten av december för att lysa upp tillvaron i de mörka tiderna och sammanlagt ger gruppen sex förestĂ€llningar 3 i Pargas (Piug kultursal) och 3 i Åbo (Åbo Unga Teater).

Hittills har arbetsgruppen skrivit stipendieansökningar, visionerat, visualiserat, pÄbörjat rollarbetet samt hÀmtat inspiration. Axel som har ansvar för förestÀllningens ljudvÀrld var under en bro och hÀmtade inspiration hÀr om dagen. KÀnner du igen bron?

 

Inspirationsstund