Den försvunna diamanten

Åbolands Teaterskolas teatergrupp för åk 1-3 spelar teaterföreställningen Den försvunna diamanten. Pjäsen är framarbetad tillsammans med gruppen och baserar sig på bordspelet Afrikas stjärna. Pjäsen handlar om sex barn som plötsligt hamnar mitt i spelet om den försvunna diamanten. För att lyckas ta sig hem igen måste barnen kämpa mot pirater, skurkar och hövdingen från Kongo. Under spelets gång möter barnen även på exotiska djur och olika vägledaren som försöker hjälpa dem i spelet. Men den stora frågan lyder: Vem hittar diamanten och vem kommer först till Kairo eller Tangier?

Föreställningen visas i Malms skolas gymnastiksal (Parsbyvägen 12, Pargas). Föreställningen räcker ca 30 min (ingen paus). Förfrågningar och bokningar kan göras på 044-5866904. Fritt inträde.

Föreställningar:

Tisdag 15.5 kl. 18.30 √Ėppen f√∂rest√§llning
Onsdag 16.5 kl. 9.15 Skolföreställning