BIGGLES ÄTER EN BANAN

Åbolands Teaterskolas teatergrupp för Ă„k 4-6 i SkrĂ€bböle spelar teaterförestĂ€llningen Biggles Ă€ter en banan av Petri Salin. En hop övergivna leksaker besluter sig, under ledning av den enögda isbjörnen Biggles, att hitta pĂ„ nĂ„got som gör att barnen kommer ihĂ„g dem igen. I vindskammaren smids nu planer pĂ„ hur man ska gĂ„ till vĂ€ga och leksakerna kommer fram till att det antagligen Ă€r bĂ€st att helt enkelt erövra vĂ€rlden. Ett bra beslut, som dock visar sig ge upphov till lite komplikationer – nĂ€r t.ex. utomjordningar, som  Zorg, dyker upp i precis samma Ă€rende.

FörestÀllningen visas i SkrÀbböle, Barakken (Villagatan 2, Pargas). FörestÀllningen rÀcker ca 45 min (ingen paus). Biljetter och bokningar kan göras pÄ 045-8957393.

FörestÀllningar:

Onsdag 25.4 kl. 18.30 Öppen förestĂ€llning
Torsdag 26.4 kl. 12.15 SkolförestÀllning
Torsdag 26.4 kl. 13.15 SkolförestÀllning
Fredag 27.4 kl. 11.30 SkolförestÀllning