Beredskapsplan vid smittosamma sjukdomar

Beredskapsplan vid smittosamma sjukdomar

ViruslĂ€get COVID-19 utvecklas snabbt och det Ă€r möjligt att Finland stĂ„r inför en okontrollerad spridning av smittan. ÅUF och Åbolands Teaterskola Ă€r skyldiga att för sin del genom tids- och Ă€ndamĂ„lsenliga Ă„tgĂ€rder bidra till att förhindra smittan frĂ„n att spridas i samhĂ€llet. Detta medför utmaningar och olĂ€genheter för organisationens verksamhet som i grunden bygger pĂ„ möten mellan mĂ€nniskor samt hobbyverksamhet för barn.

ÅUF och Åbolands Teaterskola följer myndigheters rekommendationer och direktiv. THL ger direktiv om tillvĂ€gagĂ„ngssĂ€tt. Utrikesministeriet ger rekommendationer betrĂ€ffande utlandsresor. ArbetshĂ€lsoinstitutet ger rekommendationer till arbetsplatser. Även andra myndigheter informerar regelbundet om lĂ€get. Informationen följs upp pĂ„ daglig basis av verksamhetsledaren.

Uppdaterad 12.3.2020