√ÖTS jubileumsproduktion: Marsipanpojken
Logo design: Sonja Dragon

√ÖTS jubileumsproduktion: Marsipanpojken

√Öbolands Teaterskola fyllde 10 √•r under h√∂sten 2019, d√§rmed satsar skolan p√• en st√∂rre jubileumsproduktion med premi√§r i maj 2020: ‚ÄúMarsipanpojken‚ÄĚ! Pj√§sen √§r skriven av Annina Enckell och har senast framf√∂rts p√• Svenska Teatern i Helsingfors 1993. ”Marsipanpojken” √§r en f√§rgsprakande explosion av godis och musik, ett √§ventyr f√∂r hela familjen! 

Jubileumsproduktionen f√∂rverkligas i samarbete med √Öbo konservatorium och musikinstitut. P√• scenen upptr√§der upp till 60 barn och ungdomar! Pj√§sens premi√§r sker p√• ons 13.5 i Pargas Idrotts- och Ungdomsg√•rds (PIUG) kultursal.

Följ oss för uppdateringar på:
Facebook – @abolandsteaterskola
Instagram – @abolandsteaterskola


√Öbolands Teaterskola t√§ytti 10 vuotta syksyll√§ 2019, t√§m√§n kunniaksi Teatterikoulu panostaa kev√§√§ll√§ 2020 juhlavuosin√§ytelm√§√§n: ‚ÄúMarsipanpojken‚ÄĚ! N√§ytelm√§n on kirjoittanut Annina Enckell ja on viimeksi n√§hty Helsingin Svenska Teaternilla 1993. ‚ÄúMarsipanpojken‚ÄĚ on v√§rik√§s energiapurkaus t√§ynn√§ karkkia ja musiikkia, koko perheen seikkailu! 

Juhlavuosin√§ytelm√§ toteutetaan yhteisty√∂ss√§ Turun konservatorion ja musiikkiopiston kanssa. Lavalla esiintyy jopa 60 lasta ja nuorta! N√§ytelm√§n ensi-ilta on ke 13.5 Paraisten Nuoriso- ja Urheilutalon (PUNT) kulttuurisalissa.

Seuraa päivityksiä:
Facebook – @abolandsteaterskola
Instagram – @abolandsteaterskola