Teaterskolan presenterar två premiärer i mars 2020

Åbolands Teaterskola presenterar två premiärer i mars 2020

Teaterskolans slutarbetsgrupper i Åbo och Pargas har sina premiärer i slutet av mars 2020!

”Ljusets Hastighet” – PREMI√ĄR 21.3

Pj√§sen ‚ÄúLjusets Hastighet‚ÄĚ √§r skriven av Rasmus Lindberg – En absurd, humoristisk och fyndigt skriven ber√§ttelse
om hur det är att bo i ett litet samhälle. Kom och ta del av en ovanlig berättelse, med många oväntade svängar!

Slutarbetsgruppen ‚ÄúTeam Hastighet‚ÄĚ √§r en grupp p√• 12 gymnasiestuderande ungdomar i √•ldern 16‚Äď17 fr√•n √Öbo och g√∂r pj√§sen ‚ÄúLjusets Hastighet‚ÄĚ som sitt slutarbete, med premi√§r p√• l√∂rdag 21.3 p√• √Ąventyrsparkens teater ‚ÄúTimantti‚ÄĚ! Slutproduktionen g√•r ut p√• att ungdomarna sj√§lva planerar och s√§tter upp produktionen, med handledning av Teaterskolans team. Slutarbetet fungerar som ungdomarnas arbetsprov f√∂r att f√• sitt avg√•ngsbetyg fr√•n √Öbolands Teaterskola.

Föreställningar:
РLördag 21.3 kl. 18 (Premiär)
– Fredag 27.3 kl. 18
РLördag 28.3 kl. 18

Biljetter: 10‚ā¨ (inkl. serviceavgift) – NetTicket.fi och vid d√∂rren.

Läs mer på: Facebook

Huset som Rut gl√∂mde – Ett riktigt hj√§rnsl√§pp PREMI√ĄR 25.3

Pj√§sen ‚ÄúHuset som Rut gl√∂mde – ett riktigt hj√§rnsl√§pp‚ÄĚ skriven av Eva Brise handlar om fyra kvinnor som alla k√§mpar med olika problem. De m√∂ts av en slump p√• en obest√§mbar plats och l√§r k√§nna sig sj√§lva och de andra. Gruppen valde denna pj√§s eftersom man kan relatera till karakt√§rernas problem och personlighet, speciellt unga i v√•r vardag som p√• m√•nga olika s√§tt upplever liknande utmaningar och krav. Fast√§n kvinnorna inte n√∂dv√§ndigtvis kommer till en l√∂sning,
hjälper mötet dem att få ett annat perspektiv på livet.

Gruppen består av fyra ungdomar i åldern 15-17 år och  går sitt åttonde respektive sjunde år i Åbolands Teaterskola. Slutproduktionen går ut på att ungdomarna själva planerar och sätter upp produktionen, med handledning av Teaterskolans team.

Föreställningar:
РOnsdag 25.3 kl. 18.30 (Premiär)
– Fredag 27.3 kl. 18.30
РLördag 28.3 kl. 14.30

Biljetter: 12‚ā¨ (inkl. serviceavgift) – NetTicket.fi och vid d√∂rren.

Läs mer på: Facebook


Kontaktperson:
Nelli Salonen, Producent
Tel. 0442379760
nelli.salonen@auf.fi

Förlag: ATRs Förlag/Amatörteaterns Riksförbund,
Västerås och Finlandssvenska Ungdomsförbund FSU r.f.