Åbolands Teaterskola får Svenska dagen pris 2013

Svenska kulturfondens regionala Svenska dagen-pris delas ut den 6.11 varje √•r. Prissumman √§r 3 000 ‚ā¨ och ges till personer, f√∂reningar eller projekt som har stor betydelse f√∂r kulturen, utbildningen eller f√∂r det svenska i samh√§llet.

Åbolands svenska kulturfonds direktion har år 2013 valt att premiera Åbolands Teaterskola. Nedan kulturfondens motiveringar:

Åbolands Teaterskola fungerar som en fristående teaterskola under ÅUF. Åbolands Teaterskola är en teaterskola för barn och ungdomar i åldern 7-18 år, och teaterskolan följer den allmänna läroplanen för grundläggande konstundervisning i teaterkonst. Skolan har fungerat sedan 2009 och har ständigt växt både beträffade elevantal, antal grupper och verksamhet. Grupper finns både i Åbo, Pargas och Nagu. I Åbo har skolan nyligen inlett ett samarbete mellan Åbo Unga Teater.

Teaterskolan arbetar långsiktigt och har under åren lyckats fånga upp och utveckla många ungas teaterintresse. För det stora engagemang och ambitiösa jobb som kännetecknar teaterskolan, tilldelas Teaterskolan årets svenska dagen pris.